Skålgropen – restaurang och café

Vi satsar på god mat av hög kvalité med svenska, närproducerade och i möjligaste mån ekologiska råvaror. Våra besökare erbjuds goda matiga smörgåsar samt goda kakor och bakverk från vårt eget bageri.
Vitlyckes bronsålderbuffé
Buffén erbjuds grupper på minst 15 personer. Buffén består av ett antal rätter med smaker från bronsåldern t.ex. gräddstuvad vitkål med kummin, vinkokta korngryn, honungsgratinerade rotfrukter m.m. Förbokas.
Lunch
Vi erbjuder grupper på minst 15 personer en god lunch baserad på svensk husmanskost. Förbokas.
Kulturhistoriska fester, bröllop och andra arrangemang
Vi på Vitlycke anordnar gärna Din fest. I Café Skålgropen har vi lång erfarenhet av att ordna fester , bröllop och kalas. I våra mycket vackra lokaler blir Din fest oförglömlig. Du kan också kombinera en middag i restaurangen med en kväll av aktiviteter i Bronsåldersgården. Kontakta museet så arbetar vi tillsammans för att Du ska få en fulländad dag/kväll.
Café Skålgropens öppettider
Maj - juni
Alla dagar 10.30 - 16.30
Juli - augusti
Alla dagar 10.30 - 17.30
September
Tisdag - söndag 10.30 - 15.30
Café Skålgropen har under vintern öppet för bokade grupper.