Väv som på Bronsåldern
6–10 juli, kl. 9.00–17.00 (fredag till kl. 15.00).
Väv på varptyngd vävstol
En kortkurs i vävning på varptyngd vävstol, en vävteknik som har använts i tusentals år. I Norden är vävstolen känd redan från bronsåldern och var i bruk ända fram till medeltiden.
Under kursen får deltagarna lära sig om vävningens historia och de tekniker som använts genom tiderna, med särskilt fokus på tråd, tyg och vävning under bronsåldern.
Varje deltagare arbetar vid en egen vävstol och kursen innehåller mycket praktiskt vävande. Vävstolarna som används kommer från Grebbestads folkhögskola.
När?
- Kursen pågår under 5 dagar.
- Måndag–torsdag kl. 9.00–17.00
- Fredag kl. 9.00–15.00
För vem?
Kursen riktar sig till både nybörjare och dig som tidigare har provat att väva på varptyngd vävstol. Ingen tidigare erfarenhet krävs.
Observera att arbetet sker med händerna uppåt, vilket kan vara bra att tänka på om du har axelproblem.
Kostnad?
3300 kr
Kostnad tillkommer för material och det betalas direkt till ledaren efter överenskommelse.
Plats
Vitlycke museum
Cirkelledare
Marie Wallenberg brinner för historisk vävning och älskar allt från stenåldern till 1700 talet. Hon har haft många kurser runt om i landet i många år i varptyngd vävstol och lär gärna ut sina kunskaper.
Anmälan
Anmälan sker till Studieförbundet vuxenskolan
Vid frågor kontakta Studieförbundet vuxenskolan